Butas studija

Butas studija (nepainioti su garso įrašų ar kūrybine studija) tai paprastai vieno kambario butas, kuriame vienoje erdvėje gyvenamoji patalpa ir virtuvė. Nepainiokite gyvenamosios patalpos su viešbučių versle naudojamu terminu „studio“. Taip tiesiog apibūdinamas didesnis nei standartinis numeris.Nors skamba meniškai, tačiau tai paprastai didmiesčių gyventojų, kurie nori sutaupyti ar neturi pinigų didesniam būstui, pasirinkimas. Tokias erdves mėgsta ir kūrybiškas jaunimas, savo būstą naudojantis ir kaip dirbtuves.

Savaime suprantama, gyvenimo sąlygos čia kur kas geresnės nei sovietmečio bendrabučiuose.  Ten žmonės gyvendavo atskiruose kambariuose, tačiau komunaliniai patogumai (dušas, tualetai) buvo bendri visam aukštui.  Bendra buvo ir virtuvė, skirta keliems ar keliolikai kambarių.  Tik vėliau statyti bendrabučiai, kuriuose sanitariniai mazgai priskirti nebe visam aukštui, bet keliems kambariams. Iš dalies šis modelis šiandien taikomas jaunimo svečių namuose (hosteliuose). Ten apsistoja pačios pigiausios nakvynės ieškantys žmonės, dėl kainos pasiryžę susitaikyti su nepatogumais.

Butas studija, kaip gyvenamoji erdvė, buvo sukurta Jungtinėse Amerikos Valstijose apie 1920 m. Tokio būsto tėvas architektas Liudvigas Misas van der Rozas (Ludwig Mies van der Rohe). Šis vokiečių kilmės architektas buvo vienas iš XX a. miestų veido autorių. Jo lengva ranka sukurti studijų planai ir pagal juos pastatyti namai buvo graibstomi amerikiečių ir europiečių jaunimo, norinčio pabėgti nuo klasikinio XIX a. stiliaus. Kūrybiškus žmones traukė patalpos be vidinių sienų. Gyvenimas atviroje erdvėje buvo tarsi protestas prieš sustabarėjusią visuomenę.

Nuomojant ir parduodant butus studijas jie tradiciškai skirstomi į keletą segmentų. Vieni tai pigiausias naujos statybos gyvenamasis plotas – nedidelės, keliolikos kvadratinių metrų – gyvenamosios patalpos skirtos naujakuriams, studentams ar naujame mieste norintiems įsitvirtinti migrantams. Gyvenimo sąlygos jose geresnės nei kelių ar keliolikos žmonių bendrai nuomojamuose namuose ar dideliuose butuose. Kaina mažesnė nei tradicinio vieno kambario buto su atskira virtuve. Toks būsta populiarus didmiesčiuose.

Kitas segmentas tai didelės, prabangiai įrengtos studijos, skirtos turtingiems keistuoliams ir menininkams, mėgstantiems kūrybišką interjerą ir atviras erdves.

Kalbant apie Lietuvą, tradicinių studijų pas mus nedaug. Naujos statybos namuose populiaresni tradiciniai butai. Šiek tiek jų yra pajūrio miestuose – Nidoje, Palangoje. Vakaruose, nes jos tinka trumpalaikei nuomai. Komfortiškai įrengtų studijų galima rasti daugumoje Viduržemio jūros kurortų ir Europos didmiesčiuose.

Panašūs skelbimai

Rusijos policininko dvaras – net carui nuo prabangos taptų bloga

Rusijos policininko dvaras – net carui nuo prabangos taptų bloga

Rusijoje įtariamas korupcija suimtas Stavropolio krašto Valstybinės autoinspekcijos viršininkas. Kartu už grotų nukeliavo ir 35 jo pavaldiniai. Visi uniformuotieji įtariami sukūrę nusikalstamą grupuotę. Šiuo faktu, kaip rašo varlamov.ru, nesistebi net patys rusai. Tačiau kai internete pasklido šio viršininko namo, ar, greičiau, dvaro, nuotraukos, net prie korupcijos pratę rusai apstulbo. Tokia beskonybę, kuriai išleisti milijinai eurų, […]

Namas, kuriame gyvena Ilonas Maskas – ar patikėsite, kad tokiam žmogui reikia tik tiek

Namas, kuriame gyvena Ilonas Maskas – ar patikėsite, kad tokiam žmogui reikia tik tiek

Milijardierius ir „Tesla“ bei „Space X“ įmonių bendrasavininkas milijardierius Ilonas Maskas gyvena kukliame 35 kvadratinių metrų ploto moduliniame name, kuriame yra tik patys būtiniausia patogumai. Apie tai rašo portalas delfi.lv. Vienas iš turtingiausių pasaulio žmonių dar prieš pusantrų metų pareiškė, jog planuoja atsikratyti „fizinio turto“ ir jau pardavė šešias jam priklausančias prabangias sodybas Kalifornijoje. Liko […]

Pigi butų nuoma Kaune – ką galima rasti iki 100 eurų

Pigi butų nuoma Kaune – ką galima rasti iki 100 eurų

Kaunas dar tik vejasi Vilnių butų nuomos kainomis. Laikinojoje sostinėje algos kiek žemesnės, tuo pačiu ir butai pigesni. Kita specifika – daug kauniečių gyvena ne pačiame mieste, o priemiestyje, nes dėl miesto dydžio ir išvystytos infrastruktūros viską galima pasiekti pakankamai greitai. Užmetėme akį, kokį butą Kaune galima išsinuomoti mokant iki 100 eurų per mėnesį. Iš […]