Miestai – įdomūs faktai

1

1.    2025 m. daugiau kaip 60% visų pasaulio žmonių gyvens miestuose. Tai maždaug aštuoni milijardai miestiečių. Dėl tokių pokyčių, daugiau kaip 90  megapolių gyventojų skaičius viršys 5 milijonus. Palyginimui, 1950  m. tokio dydžio miestų planetoje buvo 5. 1980  m. jų skaičius jau padidėjo iki 22. Tais pačiais metais pasaulyje buvo 36 didmiesčiai, kuriuose gyveno virš 3 milijonų žmonių ir 230 kurių gyventojų skaičius viršijo milijoną.

2. Palyginimui 1800 m. tik Londone ir Tokijuje (tada jis vadinosi Edo) gyveno daugiau kaip milijonas žmonių. 1850 m. Didžiosios Britanijos sostinėje jau suskaičiuoti du milijonai, Paryžiuje milijonas. 1900 m. Daugiau kaip milijoną gyventojų jau turėjo Berlynas, Viena, Maskva, Sankt Peterburgas, Niujorkas, Čikaga, Filadelfija, Tokijas ir Kalkuta.
XVI a. Paryžiaus plotas buvo 8 kvadratiniai kilometrai, šiandien 480.

3. 1800 m. tik  2.5%  planetos gyventojų buvo miestiečiais. 1920  m. tokių jau  buvo 9.2%, o 1980 m. 40%.. населения проживали в городах, в 1920 году эта цифра была 9.2%, в 1980 году — 40%. 2000 m. jau daugiau kaip pusė pasaulio gyventojų buvo įsikūrę miestuose. Kiek žmonių gali vadinti save miestiečiais priklauso nuo valstybės struktūros. Didžiojoje Britanijoje tokių 90% , Pietų Amerikoje 70 %.

4. Daugiausia žmonių kaime gyvena Afrikoje, Pietų Amerikoje ir Azijoje. Iš kitos pusės, kaip tik šiuose regionuose sparčiausiai auga miestai.
5. Mechike,  didžiausiame Meksikos mieste, viename kvadratiniame kilometre gyvena 7000 žmonių. Tai įskaičiuojant kelius, parduotuves, turgavietes… Vidutiniškai šalyje viename kvadratiniame kilometre įsikūręs 41 žmogus.

6. Tam, kad gyvenvietė būtų paskelbta miestu, Danijoje užtenka 250 žmonių, Jungtinėse Amerikos Valstijose 2500, Graikijoje 10 000. Jungtinių Tautų rekomendacija – 20 000 gyventojų.

7. Pirmieji sąlyginai dideli miestai buvo įkurti dabartinio Irako teritorijoje, Tarpupyje 3500 m. prieš Kristų. Po 500  metų megapolių statyba užsiėmė egiptiečiai, dar po 500 m. indai. Kinijoje pirmieji miestai atsirado 1600 m. prieš Kristų. Senovėje taip pat buvo milijoninių miestų. Tai Babilonas, dabartinis Pekinas, Konstantinopolis (dabartinis Stambulas) ir Roma.

8. Miestai atsirado kai žmonės sugebėjo užsiauginti daugiau maisto nei reikėjo pramisti vienai šeimai. Toks ūkio kilimas leido formuotis žemės nedirbantiems sluoksniams – kariams, vienuoliams, pirkliams. Miestai tapo civilizacijos lopšiais, nes jų gyventojai galėjo užsiimti ne maisto gamyba, o kultūra ir kūryba.
9. Kaimiečiai noriai traukia į miestus, nes čia aukštesnis pragyvenimo lygis, daugiau pramogų.

10.. 1942 m. Tokijuje gyveno  6.9 milijonai žmonių. 1990 m. daugiau kaip 11 milijonų. Kai kuriuose rajonuos viename kvadratiniame kilometre įsikūrę 60 000 žmonių. Kartu su priemiesčiais Japonijos sostinėje 19 milijonų gyventojų (1985 m. duomenys). Čia pati brangiausia žemės pasaulyje. Sklypai Tokijuje vidutiniškai  33 brangesni nei Londone, ir 89  kartus nei Niujorke.

Nors žemės labai brangi ir keturių asmenų šeimai vidutiniškai tenka 65 kvadratiniai metrai gyvenamojo ploto, tačiau dauguma namų mediniai.

Panašūs skelbimai

150 eurų – už tiek nuomojamas būstas Vilniaus mieste, ar norėtumėte ten gyventi

150 eurų – už tiek nuomojamas būstas Vilniaus mieste, ar norėtumėte ten gyventi

Keletą paskutinių metų būsto nuomininkai, kai ateidavo mokėjimo diena, sunerimdavo. Kainos augo valandomis, ypatingai prasidėjus karui Ukrainoje. Tačiau, kaip aiškėja, laikams aprimus, galima rasti ir sąlyginai pigaus būsto. Tik nežinia kas norėtų tokiame gyventi. Pavyzdžiui, kolektyvinių sodų masyve Vilniaus ribose, iki kurio važinėja miesto autobusai, galima išsinuomoti namelį už 150 eurų mėnesiui.Tačiau kyla keletas neatsakytų […]

Taline elevatorių planuoja pritaikyti butams

Taline elevatorių planuoja pritaikyti butams

Nekilnojamojo turto bendrovė „Reterra“ Talino Nemmės rajone esančiame Hii mikrorajone sovietmečiu pastatytą elevatorių planuoja paversti gyvenamuoju pastatu, rašo portalas Delfi.ee. Tai bus unikali ir nepakartojama naujojo gyvenamojo rajono dalis. Rygoje taip pat gausu įvairių pramonės objektų, istorinių ir patrauklių negyvenamųjų pastatų, tarp kurių – sandėliai, pramoniniai pastatai, kurie laukia savo eilės atnaujinti ir pertvarkyti. Gali […]

Gyvenimas miniatiūriniame bute ar mažoje studijoje – kas tai

Gyvenimas miniatiūriniame bute ar mažoje studijoje – kas tai

„Mums su kate nereikia daug vietos“ Rusai puolė pirkti mini butus. Kaip jie išgyvena mažame būste? Daugeliu atvejų, kai kalbama apie būsto pirkimą, nemaža dalis rusų gali sau leisti tik pačius pigiausius, o tai reiškia, kompaktiškiausius butus. Natūralu, kad šiuo metu didžiausią paklausą turi studijos – nedideli butai, kuriuose kambarys ir virtuvė nėra atskirti siena, […]