Istoriškai svečių namai arba hosteliai, tai viena iš pigiausių nakvynės vietų. Jie savotiška europietiškų apartamentų, sovietinių bendrabučių ir amerikietiškų motelių simbiozė. Tradiciškai pats pigiausias paslaugų komplektas tai tiesiog lova bendrame kambaryje be patogumų.
Lietuvoje kaip šio verslo pradininkus galime įvardinti pakelės karčiamas, kur pavargęs keliauninkas galėjo gan pigiai pernakvoti ir pailsėti. Šiandien paprastai taip vadinami pajūrio svečių namai, kurių šeimininkai sezono metu priima poilsiautojus. Populiariausi tokie namai Palangoje. Pavyzdžiui, Šventojoje dominuoja atskiri nameliai.
Pirmasis šiuolaikinis hostelis įkurtas Vokietijoje 1909 m. Tiesiog vietinis mokytojas nusprendė skurdžių šeimų vaikams savaitgaliais rengti ekskursijas. Kadangi paauglių tėvai neturėjo pinigų normaliai nakvynei, jie apsistodavo mokyklose, kurios per atostogas buvo tuščios. Pedagogui šis kelionių būdas patiko ir jis ryžosi jį paversti verslu.
Pirmieji svečių namai įkurti toje pat mokykloje, kur jis dirbo. Kartu su vaikais vakarais iš klasių jis išnešdavo suolus ir patiesdavo čiužinius, prikimštus šiaudų. Ryte patalai buvo išgabenami į sandėliuką, o suolai sunešami atgal, kad galėtų vykti pamokos.
Bėgant laikui pirmasis hostelis persikėlė į Alteno pilį, kur veikia iki šiol
Standartinės svečių namų paslaugos
Paprastai tualetas, dušas ir virtuvė bendri keliems kambariams. Gyventojams tai nekelia nepatogumų, nes žmonės keliauja ir patogumais naudojasi tik ryte ir vakare.
Kambariuose vienu metu gali gyventi keletas nepažįstamų keliauninkų. Jei keliaujama viena kompanija, galima apsistoti visiems kartu. Taip pigiau nei nuomotis viešbutį.
Svečių namų klientūra pigių kelionių mėgėjai. Todėl paprastai čia gyvena jaunimas, sportinės komandos, maldininkai.
Trūkumai
Vienas iš pagrindinių tokios nakvynės trūkumų – gyvenimas su nepažįstamais žmonėmis. Todėl gan dažnos vagystės. Dėl to dauguma svečių namų siūlo išsinuomoti (brangesni šią paslaugą įskaičiuoja į kainą) seifus ir rakinamas spinteles.
Nors iš pirmo žvilgsnio nakvynės kaina atrodo maža, tačiau reikia atidžiai skaityti papildomas sąlygas. Kai kurių hostelių šeimininkai mėgsta apmokestinti viską, kas įmanoma. Kai tenka mokėti už patalynę, seifą, raktą ir kitas paslaugas, kaina stipriai šokteli.
Nakvynės namai Lietuvoje I ketvirčio statistika vnt.
Nakvynės namai Numerių skaičius Suteikta nakvynių
2009 m. 20 397 25.210
2010 m. 21 430 20.998
2011 m. 17 393 25.661
2012 m. 31 558 41.698
2013 m. 33 586 36.825
ŠALTINIS: STATISTIKOS DEPARTAMENTAS
Lietuvos turizmo departamento reikalavimai svečių namams (hosteliams). Bus naudinga planuojantiems pradėti šį verslą.
Mažiausias kambarių plotas kv. metrais neskaičiuojant higienos patalpos:
Vienviečiai Dviviečiai
12 17
10 15
9 13
Svečių namuose mažiausiai 5 įrengti kambariai. Mažiausiai 1 kambarys pritaikytas neįgaliesiems.
H-D FXR S – taip vadinamas motociklas, kuriuo Miki Riurkas važinėjo filme „Harley-Davidson ir Marlboro“ Jo išskirtinė savybė didelis variklis (apytiksliai 1300 kubinių centimetrų). Jis buvo modifikuotas tam, kad atrodytų efektyviau. Pavyzdžiui, perdirbta išmetimo sistema. Be to, jis unikaliai nudažytas – juodos spalvos su raudonomis liepsnomis. Šiandien Europoje toks standartinis motociklas kainuoja nuo 7 tūkstančių […]
Vilniuje ir Kaune patogiausia nuomotis butą dažnai priklauso nuo studento poreikių, biudžeto ir pageidavimų, tačiau kiekviename mieste yra keletas miegamųjų rajonų iš kurių patogiausia važiuoti į paskaitas. Žinoma, jeigu jūs nesinuomojate buto ar kambario prie pat aukštosios mokyklos. Vilniuje: Kaune: Rekomenduočiau atkreipti dėmesį į transporto patogumą, artumą prie universitetų ir asmeninius poreikius. Taip pat verta […]
Dažnai žiūrėdami į nuomojamo buto nuotraukas varviname seilę – viskas gražu, tvarkinga, minkštasuoliai tarsi traukia prisėsti. Tačiau pamirštame, o tiksliau nežinome, kai kurių niuansų. Grožis ne visada patogus, o ryškios spalvos, kurios nuostabiai atrodo socialiniuose tinkluose talpinamose nuotraukose, bėgant laikui gali tapti erzinančiu dirgikliu. Taigi, kur prasilenkia psichologai ir interjero dizaineriai. Nors žodis „namai“ šeimoms […]