Formaliai viešbutis tai gyvenamosios patalpos, kuriose žmonės apsistoja trumpam laikui. Šias patalpas prižiūri ir visą verslą organizuoja viena įmonė.
Pirmieji viešbučiai atsirado prieš keletą tūkstančių metų. Tiesa, tada jie labiau priminė šiuolaikinius hostelius, nes tai tiesiog nakvynės namai, įkurti dideliuose miestuose.
Tarptautinis pavadinimas „hotel“ kilo nuo prancūziško hôtel. Viduramžiais taip vadinamo miesto centre stovintis paprastas namas, kuriame apsistodavo keliaujantys didikai.
Šiuolaikiniai viešbučiai ir visas verslas susiformavo XIX a, kartu su pramonine revoliucija.
Viena iš pagrindinių standartinių viešbučių paslaugų – numeriai turi būti tvarkomi kasdien. Išimtis tik vienos žvaigždutės apgyvendinimo įstaigos,
Prieš keletą metų kiekvieną dieną buvo keičiama ir patalynė, tačiau šiandien, prisidengdami ekologiškumo vėliava, net didieji tinklai patalynę stengiasi keisti tik kas kelias dienas. Taip sutaupomos didelės lėšos.
Viešbučiai klasifikuojama pagal penkių žvaigždučių sistemą. Nuo mažiausios vienos, kur lankytojas gauna tik kambarį ir lovą, iki penkių, (Lietuvoje tokių viešbučių daugiausia Vilniuje ir pajūryje – Klaipėdoje ir Palangoje) kur svečiui pasiūlomas baseinas, prabangiai ir prabangiai įrengti numeriai.
Praktiškai normalesnių gyvenimo sąlygų (pusryčių, televizoriaus ir pan.) galima tikėtis nuo trijų žvaigždučių. Kokios konkrečiai tai bus paslaugos gali skirtis kiekvienoje nakvynės vietoje. Pavyzdžiui, SPA privaloma tik nuo keturių žvaigždučių.
Kitas niuansas – kiekvienos šalies valdžia pati nustato reikalavimus žvaigždutėms, Todėl taip pat pažymėtos apgyvendinimo įstaigos Lietuvoje, Turkijoje ir Didžiojoje Britanijoje paslaugų komplektas gali skirtis.
Jei planuojate atidaryti savo viešbutį ir žvalgotės patalpų, rinkitės ne mažesnes, kaip 200 – 300 kvadratinių metrų. Tinkamai išplanavus, tokiame plote bus galima įrengti nuo 6 iki 10 numerių, tilps registratūra ir netgi nedidelė virtuvė su mažyte kavinuke, kurių reikės svečiams ruošti maistą. Bus bent minimalios patalpos personalui, nes viešbutyje žmonės dirba ištisą parą.
Tačiau toks plotas minimalus. Sankt Peterburge palyginti daug mažų viešbučių įsteigta panašaus dydžio buvusiuose komunaliniuose butuose. Jų pagrindinis trūkumas – maži numeriai. Kai kur mažesni nei 10 kvadratinių metrų. Žmogui tokiame plote ne visada būna patogu. Kita bėda, kad tokio dydžio numerius valdantys viešbučiai niekada negaus daugiau žvaigždučių ir bus priversti dirbti pigiausiame segmente. Visgi net pigūs viešbučiai gali būti pelningi, tik reikia tinkamai suvaldyti procesus.
Pagal Europoje nusistovėjusius standartus, jei numeris nuo 6 iki 9 kvadratinių metrų, tokiai apgyvendinimo įstaigai bus suteiktos ne daugiau, kaip dvi žvaigždutės. Toliau sulig kiekviena žvaigždute plotas didėja maždaug dviem kvadratiniais metrais. Standartiniai 5 žvaigždučių viešbučių numeriai ne mažesni kaip 16 kvadratinių metrų.
Kokio ploto numeriai kvadratiniais metrais paprastai rekomenduojami vidutinės klasės apgyvendinimo įstaigai:
Vienvietis 10
Dvivietis 14
Apartamentai 25
Persirengimo kambarys 3,8
Čia konkretūs Lietuvos turizmo departamento departamento reikalavimai viešbučiams ir svečių namams. Tai gan griežtos taisyklės. Ant pašiūrės ar kaimo turizmo kambariuko be patogumų pavadinti „apartamentais“ nepavyks. Aišku, jei šių reikalavimų bus laikomasi.
Mažiausias kambarių plotas (kv. metrais) be vonios (tualeto) patalpos ploto.
Mažėjant žvaigždučių
Vienviečiai Dviviečiai
14 19 x
12 17
10 15
9 13
7 11
Rekonstruotuose pastatuose nurodytus parametrus turi atitikti ne mažiau kaip 85% kambarių
Viešbutyje mažiausiai turi būti įrengta 10 kambarių, motelyje 5.
Apartamentai (sudaro ne mažiau kaip trys kambariai arba 50 kv. m ploto specialaus suplanavimo patalpa su atskiru miegamuoju)
Liuksai (sudaro ne mažiau kaip du kambariai arba 30 kv. dr. m specialaus suplanavimo patalpa
H-D FXR S – taip vadinamas motociklas, kuriuo Miki Riurkas važinėjo filme „Harley-Davidson ir Marlboro“ Jo išskirtinė savybė didelis variklis (apytiksliai 1300 kubinių centimetrų). Jis buvo modifikuotas tam, kad atrodytų efektyviau. Pavyzdžiui, perdirbta išmetimo sistema. Be to, jis unikaliai nudažytas – juodos spalvos su raudonomis liepsnomis. Šiandien Europoje toks standartinis motociklas kainuoja nuo 7 tūkstančių […]
Vilniuje ir Kaune patogiausia nuomotis butą dažnai priklauso nuo studento poreikių, biudžeto ir pageidavimų, tačiau kiekviename mieste yra keletas miegamųjų rajonų iš kurių patogiausia važiuoti į paskaitas. Žinoma, jeigu jūs nesinuomojate buto ar kambario prie pat aukštosios mokyklos. Vilniuje: Kaune: Rekomenduočiau atkreipti dėmesį į transporto patogumą, artumą prie universitetų ir asmeninius poreikius. Taip pat verta […]
Dažnai žiūrėdami į nuomojamo buto nuotraukas varviname seilę – viskas gražu, tvarkinga, minkštasuoliai tarsi traukia prisėsti. Tačiau pamirštame, o tiksliau nežinome, kai kurių niuansų. Grožis ne visada patogus, o ryškios spalvos, kurios nuostabiai atrodo socialiniuose tinkluose talpinamose nuotraukose, bėgant laikui gali tapti erzinančiu dirgikliu. Taigi, kur prasilenkia psichologai ir interjero dizaineriai. Nors žodis „namai“ šeimoms […]