Kokio dydžio būsto nori lietuviai

1

Būstas vienas iš svarbiausių dalykų žmogaus gyvenime ir kiekvienas trokšto didelio bei komfortiško buto ar namo, nepaisant to, kad viešųjų ryšių specialistai jau sugebėjo išrasti tokius lozungus kaip „lietuviai pamėgo mažus būstus” ar „lietuviai nebeperka perteklinio ploto”.

Tačiau dauguma atvejų neperka, nes tiesiog neįperka. O kokio iš tiesų būsto nori lietuviai. Tą pasako šis tyrimas.

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje, infliacija bei augančios palūkanos koreguoja šalies gyventojų planus įsigyti naują būstą, atskleidė neseniai vykdytas tyrimas. Nors savo dabartiniais namais patenkinti tik pusė Lietuvos gyventojų, dauguma jų sprendimą pirkti naują būstą atidėjo dėl susiklosčiusios politinės ir ekonominės situacijos, rašoma pranešime spaudai.

Šiandienine gyvenamąja vieta yra patenkinti vos 48 proc. šalies gyventojų, atskleidė šį rudenį „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa.* Tai – žemiausiais rodiklis iš visų trijų Baltijos šalių. Latvijoje savo dabartiniu būstu yra patenkinti 51 proc. gyventojų, Estijoje – 62 proc.

Apklausos metu taip pat paaiškėjo, kiek Lietuvos gyventojų norėtų persikelti į naujus namus bei kokios to priežastys. Apie gyvenamosios vietos pakeitimą rimtai svarsto 42 proc. arba maždaug 2 iš 5 respondentų. Tuo pat metu, 16 proc. apklaustųjų sako, kad jie norėtų gyventi arčiau gamtos. Šis rodiklis – didesnis nei Latvijoje (13 proc.) ir Estijoje (12 proc.).

Vis dėlto, daugiausiai Lietuvos gyventojų naujus namus įsigytų dėl didesnio būsto būtinybės. „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė akcentuoja, kad toks rezultatas nestebina, nes lietuviai, lyginant su kitų Europos Sąjungos gyventojais, gyvena itin mažuose namuose.

„Lietuvoje vienam šalies gyventojui vidutiniškai tenka apie 38 kv. m. būsto ploto, rodo praėjusių metų Statistikos departamento duomenys. Tai – vienas prasčiausių „rezultatų“ Europos Sąjungoje,  pagal šį rodiklį nuo pirmaujančių valstybių vis dar atsiliekame bent 2 kartus. Todėl suprantama, kad būsto dydis gali tapti esmine paskata ieškoti naujų ir erdvesnių namų, kuriuose būtų galima jaustis laisvai ir jaukiai“, – pabrėžia Ž. Rakauskaitė.

Įsigyti naujo būsto neskuba

Nepaisant Lietuvos gyventojų norų ir jų poreikių netenkinančio būsto, nemaža dalis žmonių koreguoja savo planus. Pagrindinė to priežastis – nežinomybė dėl šalyje susiklosčiusių aplinkybių.

Beveik pusė (47 proc.) šalies gyventojų tvirtina, kad dėl nestabilios politinės ir ekonominės situacijos jie atidėjo sprendimą įsigyti naujus namus. Vis dėlto panašu, kad politinis ir ekonominis klimatas daugiausiai įtakos lietuviams turėjo tik trumpuoju laikotarpiu. Ilgalaikėje perspektyvoje, t. y. per artimiausius penkerius metus, naujus namus ruošiasi įsigyti beveik du penktadaliai apklausos respondentų (37 proc.).

Tiesa, 15 proc. respondentų teigia, kad nei karas Ukrainoje, nei aukštos energijos kainos nepakeitė jų sprendimo ir toliau nuomotis gyvenamąjį būstą.

„Nors nemaža dalis apklausos dalyvių gyvena laukimo nuotaikomis, reikšminga dalis Lietuvos gyventojų žvelgia į ateitį ir toliau svarsto bei planuoja būsto įsigijimą. Mūsų duomenys rodo, kad, nepaisant ekonominių sunkumų ir politinių turbulencijų, būsto paskolų rinka išlieka ganėtinai aktyvi. Juolab kad atsižvelgiant į aukštą infliaciją, nekilnojamo turto įsigijimas istoriškai yra viena iš efektyviausių investicijų, galinčių apsaugoti pinigus nuo nuvertėjimo“, – teigia „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė.

„Luminor“ bankas per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje suteikė būsto paskolų už daugiau nei 246 mln. eurų. Vidutinė paskolos suma šiuo laikotarpiu siekė maždaug 92 tūkst. eurų

Panašūs skelbimai

150 eurų – už tiek nuomojamas būstas Vilniaus mieste, ar norėtumėte ten gyventi

150 eurų – už tiek nuomojamas būstas Vilniaus mieste, ar norėtumėte ten gyventi

Keletą paskutinių metų būsto nuomininkai, kai ateidavo mokėjimo diena, sunerimdavo. Kainos augo valandomis, ypatingai prasidėjus karui Ukrainoje. Tačiau, kaip aiškėja, laikams aprimus, galima rasti ir sąlyginai pigaus būsto. Tik nežinia kas norėtų tokiame gyventi. Pavyzdžiui, kolektyvinių sodų masyve Vilniaus ribose, iki kurio važinėja miesto autobusai, galima išsinuomoti namelį už 150 eurų mėnesiui.Tačiau kyla keletas neatsakytų […]

Taline elevatorių planuoja pritaikyti butams

Taline elevatorių planuoja pritaikyti butams

Nekilnojamojo turto bendrovė „Reterra“ Talino Nemmės rajone esančiame Hii mikrorajone sovietmečiu pastatytą elevatorių planuoja paversti gyvenamuoju pastatu, rašo portalas Delfi.ee. Tai bus unikali ir nepakartojama naujojo gyvenamojo rajono dalis. Rygoje taip pat gausu įvairių pramonės objektų, istorinių ir patrauklių negyvenamųjų pastatų, tarp kurių – sandėliai, pramoniniai pastatai, kurie laukia savo eilės atnaujinti ir pertvarkyti. Gali […]

Gyvenimas miniatiūriniame bute ar mažoje studijoje – kas tai

Gyvenimas miniatiūriniame bute ar mažoje studijoje – kas tai

„Mums su kate nereikia daug vietos“ Rusai puolė pirkti mini butus. Kaip jie išgyvena mažame būste? Daugeliu atvejų, kai kalbama apie būsto pirkimą, nemaža dalis rusų gali sau leisti tik pačius pigiausius, o tai reiškia, kompaktiškiausius butus. Natūralu, kad šiuo metu didžiausią paklausą turi studijos – nedideli butai, kuriuose kambarys ir virtuvė nėra atskirti siena, […]