Kokio dydžio būsto nori lietuviai

1

Būstas vienas iš svarbiausių dalykų žmogaus gyvenime ir kiekvienas trokšto didelio bei komfortiško buto ar namo, nepaisant to, kad viešųjų ryšių specialistai jau sugebėjo išrasti tokius lozungus kaip „lietuviai pamėgo mažus būstus” ar „lietuviai nebeperka perteklinio ploto”.

Tačiau dauguma atvejų neperka, nes tiesiog neįperka. O kokio iš tiesų būsto nori lietuviai. Tą pasako šis tyrimas.

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje, infliacija bei augančios palūkanos koreguoja šalies gyventojų planus įsigyti naują būstą, atskleidė neseniai vykdytas tyrimas. Nors savo dabartiniais namais patenkinti tik pusė Lietuvos gyventojų, dauguma jų sprendimą pirkti naują būstą atidėjo dėl susiklosčiusios politinės ir ekonominės situacijos, rašoma pranešime spaudai.

Šiandienine gyvenamąja vieta yra patenkinti vos 48 proc. šalies gyventojų, atskleidė šį rudenį „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa.* Tai – žemiausiais rodiklis iš visų trijų Baltijos šalių. Latvijoje savo dabartiniu būstu yra patenkinti 51 proc. gyventojų, Estijoje – 62 proc.

Apklausos metu taip pat paaiškėjo, kiek Lietuvos gyventojų norėtų persikelti į naujus namus bei kokios to priežastys. Apie gyvenamosios vietos pakeitimą rimtai svarsto 42 proc. arba maždaug 2 iš 5 respondentų. Tuo pat metu, 16 proc. apklaustųjų sako, kad jie norėtų gyventi arčiau gamtos. Šis rodiklis – didesnis nei Latvijoje (13 proc.) ir Estijoje (12 proc.).

Vis dėlto, daugiausiai Lietuvos gyventojų naujus namus įsigytų dėl didesnio būsto būtinybės. „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė akcentuoja, kad toks rezultatas nestebina, nes lietuviai, lyginant su kitų Europos Sąjungos gyventojais, gyvena itin mažuose namuose.

„Lietuvoje vienam šalies gyventojui vidutiniškai tenka apie 38 kv. m. būsto ploto, rodo praėjusių metų Statistikos departamento duomenys. Tai – vienas prasčiausių „rezultatų“ Europos Sąjungoje,  pagal šį rodiklį nuo pirmaujančių valstybių vis dar atsiliekame bent 2 kartus. Todėl suprantama, kad būsto dydis gali tapti esmine paskata ieškoti naujų ir erdvesnių namų, kuriuose būtų galima jaustis laisvai ir jaukiai“, – pabrėžia Ž. Rakauskaitė.

Įsigyti naujo būsto neskuba

Nepaisant Lietuvos gyventojų norų ir jų poreikių netenkinančio būsto, nemaža dalis žmonių koreguoja savo planus. Pagrindinė to priežastis – nežinomybė dėl šalyje susiklosčiusių aplinkybių.

Beveik pusė (47 proc.) šalies gyventojų tvirtina, kad dėl nestabilios politinės ir ekonominės situacijos jie atidėjo sprendimą įsigyti naujus namus. Vis dėlto panašu, kad politinis ir ekonominis klimatas daugiausiai įtakos lietuviams turėjo tik trumpuoju laikotarpiu. Ilgalaikėje perspektyvoje, t. y. per artimiausius penkerius metus, naujus namus ruošiasi įsigyti beveik du penktadaliai apklausos respondentų (37 proc.).

Tiesa, 15 proc. respondentų teigia, kad nei karas Ukrainoje, nei aukštos energijos kainos nepakeitė jų sprendimo ir toliau nuomotis gyvenamąjį būstą.

„Nors nemaža dalis apklausos dalyvių gyvena laukimo nuotaikomis, reikšminga dalis Lietuvos gyventojų žvelgia į ateitį ir toliau svarsto bei planuoja būsto įsigijimą. Mūsų duomenys rodo, kad, nepaisant ekonominių sunkumų ir politinių turbulencijų, būsto paskolų rinka išlieka ganėtinai aktyvi. Juolab kad atsižvelgiant į aukštą infliaciją, nekilnojamo turto įsigijimas istoriškai yra viena iš efektyviausių investicijų, galinčių apsaugoti pinigus nuo nuvertėjimo“, – teigia „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė.

„Luminor“ bankas per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje suteikė būsto paskolų už daugiau nei 246 mln. eurų. Vidutinė paskolos suma šiuo laikotarpiu siekė maždaug 92 tūkst. eurų

Panašūs skelbimai

Rūmai ant ratų: kaip gyvena prabangiausių Amerikos vilkikų vairuotojai

Rūmai ant ratų: kaip gyvena prabangiausių Amerikos vilkikų vairuotojai

Didžiulius JAV plotus maišantys milžiniški vilkikai nepalieka abejingų. Nereikia būti profesionaliu vairuotoju ar logistu, kad pamačius šį monstrą ant ratų veido nenušviestų šypsena. Jie tarsi gerieji milžinai, kuriuos vairuoti kiekvieno vaiko svajonė. O kaip gyvena realiai juos vairuojantys žmonės? Iš karto galime pasakyti, kad tokių sąlygų nerasite net kai kuriuose nuomojamuose butuose Vilniuje, Kaune ar […]

Būsto nuomos sutartis – kaip ją registruoti Registrų centre

Būsto nuomos sutartis – kaip ją registruoti Registrų centre

Būsto nuomos sutartis vienas iš esminių dokumentų, kuris reikalingas savininkui, kad būtų galima išreikalauti patirtą žalą, jei tokios nutiks, būtų ką deklaruoti Valstybinei mokesčių inspekcijai, kai ateis laikas sumokėti mokesčius. Iš kitos pusės, ji naudinga ir nuomoninkui – taip galima gauti įvairią paramą ir apsisaugoti nuo būsto savininkų piktnaudžiavimo. Šiais metais pastebimai išaugo būsto nuomos […]

Kur vasarą dingsta butus nuomojantys Neringos gyventojai

Kur vasarą dingsta butus nuomojantys Neringos gyventojai

Ar kada susimąstėte, kur vasaromis dingsta žmonės, kurie išnuomoja savo butus turistams? Atsakymas ne toks paprastas. Jie neišskrenda į Turkiją ar Ispaniją, kur pigiau nei Nidoje, Preiloje ar Juodkrantėje, o sulenda į garažus ir įvairius sandėliukus, nes per porą mėnesių reikia uždirbti visiems metams. Vienas iš tokių objektų, kur glaudžiasi vietiniai, Juodkrantėje. Tai mini kotedžais […]